Pirtys

Rokiškio baseine galima mėgautis keturių pirčių malonumais. Infraraudonųjų, suomiška (sauna), turkiška, lietuviška (garinė) pirtys laukia jūsų Rokiškio baseine.

Suomiška (sauna) pirtis

Suomiška pirtis, arba sauna, yra labai artima mūsų tradicinei pirčiai. Ir jos evoliucija yra labai panaši: nuo senovinių rąstinių dūminių pirtelių iki šiuolaikinių pirčių kompleksų su dušais. Anksčiau tai buvo vieta, kur galima buvo pasišildyti, nusiprausti, atstatyti savo sveikatą. Dėl atšiauraus ir drėgno klimato sauna Suomijoje, o taip pat ir kaimyninėje Karelijoje, visad buvo kone svarbiausias sodybos statinys. Nuo jos prasidėdavo suomio įsikūrimas naujoje vietoje. Kartais saunoje ir gyvendavo.
Buvimo saunoje procedūra yra paprastesnė nei rusiškos pirties. Įprasta kaitintis 2-3 kartus, pasiekiant gausaus prakaitavimo efektą. Po prakaitavimo būtinai prausiamasi duše arba maudomasi baseine. Prieš pirmą užėjimą kūnas sudrėkinamas duše. Po saunos dar didesnį atsipalaidavimą suteikia maudymasis duše arba baseine.


Turkiška pirtis

Turkiška pirtis - tai sąlyginis pavadinimas, mat turkai šį paprotį perėmė iš arabų, o šie - iš romėnų. Arabai šią pirtį vadina „chamam" arba „skleidžianti šilumą". Kol nežinojo pirties, arabai naudojo išimtinai tekantį vandenį. Iš turtingo romėnų termų palikimo arabai išsaugojo tik masažą, o pramogų proto bei kūno atgaivai ten nebeliko. Turkiška pirtis gerokai skiriasi nuo rusiškos ar suomiškos. Tai apvalus kambarys, kuriame lankytojai šildosi ir atsipalaiduoja ant karštų marmuro gultų, padengtų rankšluosčiais. Po to jiems daromas intensyvus masažas, kūnas trinamas grubia plaušine su muilinu vandeniu. Procedūrų pabaigai kūnas apipilamas šaltu vandeniu.
Tikroje turkiškoje pirtyje nėra jokių garo generatorių. Ten šyla tik keturios sienos, grindys ir gultai. Visa tai gaminama iš marmuro. Tiktai esant beveik 100% drėgmei ir 40°-50°C temperatūrai, galima išgauti lengvą garą. Norint palaikyti tinkamą temperatūrą bei drėgmę, sienos ir gultai yra šlakstomi vandeniu iš tam tikrų vonelių, vadinamų „kurna". Todėl turkiškoje pirtyje taip lengva kvėpuoti. Lankytojai į pirtį užeina įsisupę į tradicinius turkiškus rankšluosčius, vadinamus „peštemal".

Lietuviška (garinė) pirtis

Bene geriausiai tautiečiams pažįstama lietuviška, pirtis – su karštais akmenimis, ant kurių pilamas vanduo, mediniais gultais ir žinoma – vantomis. Tiesa, diskusijos, kam priklauso šios pirties autorystė – rusams ar lietuviams, kartais tampa karštesnės nei pati pirtis. Patriotiškai nusiteikę lietuvaičiai piktinasi, kad šis baltų išradimas visai neteisingai priskiriamas slavams ir ne tik visame pasaulyje, bet ir pačioje Lietuvoje kažkodėl vadinamas rusiška pirtimi, juk net pats pavadinimas rodo lietuvišką kilmę: „pirtis“ – „pertis“.
Lietuvos kaimuose vis dar išlikusi tradicija po pirties padėkoti ją iškūrenusiam pirtininkui: „Ačiū už šilumą.“ Dėkoti yra už ką, nes jam išties tenka nemažai padirbėti: juk akmenys turi būti įkaitinti iki 500–700 °С karščio. Ant jų vėliau pilamas vanduo, ir kylantis garas įkaitina visą patalpą. Dozuojant vandenį, reguliuojama pirties temperatūra ir drėgmė. Tokiose pirtyse karščio įprastai būna 45–80 °С, oro drėgnumas siekia apie 70–90 proc. Garinei pirčiai priskiriama daug sveikatai naudingų dalykų – pradedant detoksikaciniu poveikiu, baigiant organizmo grūdinimu ir ligų profilaktika. Verta žinoti, kad garinėje pirtyje prakaituojama kiek mažiau nei sausose saunose, bet jos garai labai naudingi kvėpavimo sistemai, gerklei. Garinės pirtys ypač tinka turintiesiems sausą ir pleiskanojančią odą, egzemą. Vis dėlto pats didžiausias tokios pirties išskirtinumas ir pranašumas, palyginti su kitomis, – pėrimasis vantomis. Šioms priskiriama daugybė gydomųjų savybių, o parenkamos jos atsižvelgiant ne tik į norimas pašalinti problemas, bet ir į žmogaus lytį.

Infraraudonųjų spindulių pirtis

Naujausia mada pirčių pasaulyje – infraraudonųjų spindulių sauna. Kol jos šalininkai giria stebuklingas šių bangų galias, o gydytojai pešasi dėl įtakos sveikatai, mes skubame išbandyti šį XX amžiaus atradimą nuosavu kailiuku. Tad kuo ji tokia ypatinga? Ar visi gali ja mėgautis?
Nors skamba baugokai, bet šie spinduliai su ultravioletiniu, mikrobanginiu ar tuo labiau radiaciniu spinduliavimu nieko bendra neturi. Šios bangos natūralios ir visiškai saugios. Jų poveikis panašus į gydymą rankų prisilietimu, kuris žmonėms buvo žinomas dar prieš tris tūkstančius metų.
Nenustebk. Šioje pirtyje karštis tavęs tikrai nepasitiks. Infraraudonųjų spindulių saunoje temperatūra vyrauja nuo 40 iki 60 °С, be to, ji gana mažytė. Vidutiniškai kabinoje telpa iki penkių "pirtininkų". Jos išskirtinumas – infraraudonieji spinduliai, kurie šildo žmogaus organizmą ne iš išorės, kaip standartiškos pirtys, bet iš vidaus. Kūną jie sušildo net iki 4 centimetrų, kai tuo tarpu įprastoje saunoje jis sušyla tik iki 3-5 milimetrų, tad išprakaituosi tikrai daugiau. Pirties veikimą pradėsi jausti prabuvus joje 15-20 minučių. Paprastai vienas toks pasisėdėjimas turi trukti apie pusvalandį.

Lietuviškos pirties akademija